Egy induló vállalkozás buktatói 

Egy induló vállalkozás vezetése izgalmas, ugyanakkor kihívásokkal teli feladat. A sikerhez nem elég egy jó ötlet és a szorgalom; olyan számtalan dologra kell felkészülnöd, amire most még biztosan nem gondolsz. Azért, hogy felismerd és elkerüld a gyakori buktatókat, összeállítottunk egy rövid útmutatót, amely az ITZen indulása során tapasztalt legnagyobb problémákat ismerteti.

A cikk célja egyáltalán nem az hogy elvegyük a kedved, sőt. Sokkal inkább az a cél, hogy segítsünk az indulásban. Éppen ezért fontos kiemelnem, hogy minden eset egyedi: bár számos közös pont megfigyelhető, mint az alább ismertetett körülmények, ha ki kellene emelnem a legnagyobb buktatót, az a saját magad. Újra és újra előkerülnek azok a belső blokkok, amelyek tudat alatt akadályozzák a vállalkozásod fejlődését. De ha felismered ezeket, máris jobb helyzetben leszel, mint sokan mások. Nézzük a listát:

1. Problémás ügyfelek kezelése

Kezdő vállalkozóként könnyen beleeshetsz abba a hibába, hogy minden ügyfelet elvállalsz, mert szeretnéd növelni a bevételed és építeni a portfóliódat. Azonban egy problémás ügyfél rengeteg időt és energiát emészthet fel, miközben más értékes lehetőségektől foszt meg.

Hogyan kerülheted el?

  • Határozz meg világos feltételeket a szerződésben.
  • Ismerd fel a figyelmeztető jeleket (például az állandó alkudozás vagy az irreális elvárások). A red flagek persze üzleti szektoronként eltérhetnek. Évek kellettek hogy átlássuk azt hogy azok az ügyfelek akikkel már a sokadik telefonbeszélgetést, meetinget tartod és még mindig nem egyértelmű a feladat, azokkal nem szabad tovább vesződni. Ügyféllé tudsz tenni egy ilyen érdeklődőt is, mert lehet hogy tényleg meg szeretne bízni, de idővel úgyis gondot fog okozni, sőt lehet hogy számlát sem fizet majd.
  • Ha egy ügyfél túl sok gondot okoz, mérlegeld, hogy érdemes-e vele tovább dolgozni. Nem biztos hogy rosszindulatból teszik ezt bizonyos emberek, de valójában önmagukat is akadályozzák és ez ki fog hatni a te üzletedre is.

2. Túl rövid határidők vállalása

Még a tapasztalt projektmenedzserek is hajlamosak alábecsülni a határidőket, egy kezdő vállalkozó számára pedig ez különösen nagy csapda lehet. Ha folyamatosan túl rövid időre vállalsz projekteket, az stresszhez, minőségromláshoz és kiégéshez vezethet.

Hogyan tervezhetsz reálisan?

  • Mindig hagyj biztonsági időt a projektekben.
  • Elemezd az előző munkáid időigényét, és tanulj belőlük.
  • Kommunikálj egyértelműen az ügyfeleiddel, hogy elkerüld a félreértéseket. A projekt nagyságától függően próbálj sűrűn kommunikálni, tudom, ez sok időt vesz el a munkától, de valójában amikor nem kommunikálsz az is kommunikáció. Jobb ha nem hagyod az ügyfélre hogy kitalálja mi történik.

3. Emberi tényezők és önismeret

Egy vállalkozás vezetése nem csupán üzleti döntésekről szól, hanem komoly önismereti munka is. Sok kellemetlenséget okozhatnak a hibás prekoncepciók, például ha azt gondolod, hogy minden ügyfél vagy munkatárs ugyanúgy gondolkodik, mint te.

Hogyan fejlesztheted magad?

  • Figyeld meg, hogyan reagálsz bizonyos helyzetekre, és próbálj objektívebb lenni.
  • Fejleszd a kommunikációs készségeidet, hogy jobban értsd és kezeld az embereket.
  • Fogadd el, hogy mindenki másképp gondolkodik, és ne várd el, hogy mindenki a te szemszögedből lássa a dolgokat.

4. Hatékonyságnövelés és csapatmunka

Ha egyedül kezded a vállalkozást, előbb-utóbb rájössz, hogy egy bizonyos ponton túl nem tudsz mindent egyedül elvégezni. Egy csapat összehangolása viszont teljesen új kihívásokat hoz, és sok olyan problémával szembesülhetsz, amelyre korábban nem is gondoltál.

Mit tehetsz a hatékonyabb működésért?

  • Tanulj meg delegálni, bízni a másikban, de tartsd nyita a szemed.
  • Használj hatékonyságnövelő eszközöket (például Trello, Asana, Notion) Ezzel kapcsolatban itt olvashatsz többet.
  • Alakíts ki egyértelmű munkafolyamatokat és felelősségi köröket.

Segítség az induló vállalkozás felépítéséhez

Egy induló vállalkozás számára az egyik legnagyobb kihívás a pénzügyi tervezés. Sokan alábecsülik a kezdeti költségeket, és nem dolgoznak ki megfelelő stratégiát. Itt jön jól egy átlátható pénzügyi tervező eszköz, mely megkönnyíti a kiadások és bevételek nyomon követését.

👉 Ingyenes pénzügyi tervező mintát találsz itt: Pénzügyi terv minta Excelben

Inspirálódj más vállalkozások tapasztalataiból, és ismerd meg közelebbről folyamataikat, módszereiket, valamint az általuk átélt kihívásokat.

👉 Például betekintést nyerhetsz a mi vállalkozásunk működésébe.

Összegzés

Egy induló vállalkozás vezetése rengeteg kihívást tartogat, de a megfelelő előkészületekkel és tudatos döntésekkel jelentősen növelheted a siker esélyét. Ismerd fel a potenciális buktatókat, és készülj fel rájuk előre – így nemcsak elkerülheted a hibákat, hanem hatékonyabbá és élvezetesebbé is teheted az utadat az üzleti világban.

Szeretnél jobban boldogulni az Online marketingben? Keresőoptimalizálási szolgáltatásainkat pont neked találtuk ki

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

További cikkek