A jelszavak használatát sok felhasználó könnyedén kezelheti, ám ez komoly biztonsági kockázatokat rejthet, különösen a tartalomkezelő rendszerek esetében, mint amilyen a WordPress is. A megfelelő jelszó kiválasztása és a gyenge védelem elkerülése kulcsfontosságú egy biztonságos weboldal fenntartásában. A jó jelszó nemcsak erős védelem, hanem egy olyan alap, amely megelőzheti a hackerek támadásait.
Milyen a jó jelszó?
A jó jelszó elég erős ahhoz, hogy megvédje a fiókodat a különböző támadási módszerekkel szemben, például a Brute Force támadások. Fontos, hogy a jelszó ne legyen könnyen kitalálható, és ne tartalmazzon egyszerű, gyakran használt karaktereket vagy számokat, mint például „123456” vagy „password”. De akkor milyen is a valóban erős jelszó? Íme néhány alapvető tulajdonság:
- Hosszú és összetett
A jelszó legyen legalább 12 karakter hosszú, és tartalmazzon kis- és nagybetűket, számokat és szimbólumokat. Minél hosszabb és összetettebb, annál nehezebb a támadók számára kitalálni vagy brute force módszerrel feltörni. - Ne tartalmazzon személyes információkat
Kerüld el az olyan jelszavakat, amelyek személyes információra építenek, mint például a születési dátumod, neved vagy kedvenc csapatod neve. Az ilyen jelszavakat könnyen kitalálhatják, ha a támadó ismeri a személyes adataidat. - Használj véletlenszerű karaktereket
A legjobb jelszavak véletlenszerűen generált karakterekből állnak. A jelszókezelő eszközök segíthetnek olyan erős jelszavakat generálni, amelyek valóban biztonságosak, és mégsem kell őket megjegyezned. - Ne használj egyszerű, ismétlődő karaktereket
Az olyan egyszerű jelszavakat, mint a „qwerty” vagy a „1234abcd”, a támadók gyorsan kipróbálják. Az ilyen jelszavak nem elegendőek a védelemhez, mert könnyen kitalálhatók. - Használj egyedi jelszavakat minden fiókhoz
Minden weboldalon és online szolgáltatásnál különböző jelszavakat kell használni. Így ha az egyik fiókodat feltörik, a többi fiókod védve marad. A jelszókezelők segítenek abban, hogy minden szolgáltatáshoz különböző, erős jelszavakat használj.
Miért fontos a jó jelszó?
A jelszavad az egyik legfontosabb védelmi vonal, amely megakadályozza, hogy illetéktelenek hozzáférjenek az adminisztrációs felülethez és manipulálják a weboldalt. Ha gyenge jelszót használsz, a támadók könnyen hozzáférhetnek a weboldaladhoz, és súlyos következményekkel kell szembenézned, mint például adatlopás, spam linkek elhelyezése, vagy más káros tevékenységek.
A jó jelszó tehát nemcsak egy egyszerű védelmi eszköz, hanem az online biztonságod alapja. Az erős jelszavak, a kétfaktoros hitelesítés és a rendszeres biztonsági mentések biztosítják, hogy weboldalad biztonságban legyen a hackerek támadásaival szemben.
Egy támadás forgatókönyve (valós események alapján)
Egy reggelre gyanúsan sok sikertelen belépési kísérlet történt a weboldalon. Ez azt jelenti, hogy valaki ugyanazzal a felhasználónévvel próbálkozott ismételten jelszavakat próbálgatni. A támadó egy megkérdőjelezhető ország szerveréről indította a támadást, Brute Force módszerrel.
A Brute Force gyakorlatilag annyit jelent, hogy a támadó egy jelszólista segítségével próbál belépni az oldalra, úgy hogy minden lehetséges jelszóvariációt kipróbál.
Felhasználónévként a tipikus felhasználónevekkel próbálkozott. Az egyik a „admin”, a másik pedig a domain név vagy az oldalnév volt felhasználónévként.
Az ilyen támadások során általában olyan tipikus jelszavakat próbálnak meg először, mint a számsorozatok, az oldal neve, és sok más gyakran használt jelszó. Sajnos ezek sokszor be is váltak.
Miért akarták feltörni a weboldalam?
Általánosan elmondható, hogy egy ilyen támadás nem feltétlenül az oldal ellen irányul. A hackerek tömegesen próbálják feltörni azokat a WordPress-es weboldalakat, amelyek gyenge védelemmel rendelkeznek.
A világon több millió telepített WordPress weboldal van, és ezek nagy része biztonsági szempontból hagy kívánnivalót maga után. A jelszólistás módszer gyakran beválik, mint azt a támadásom is mutatja.
Tehát egy ilyen támadás során nem azt kell feltételezni, hogy a mi weboldalunkat akarják feltörni, hanem inkább azt, hogy a weboldalunk csupán egy a sok közül. A cél általában az adminisztrációs fiók feltörése, hogy a támadó szabadon manipulálhassa a weboldalt.
Mik lehetnek a hackerek céljai?
A hackerek céljai rendkívül sokfélék lehetnek. Lehet, hogy az ő céljuk olyan linkek elhelyezése a weboldalon, amelyek a saját oldalaikra mutatnak. Ez egy elterjedt SEO manipulációs módszer, amelyet a Google Pingvin algoritmusának bevezetése óta alkalmaznak.
A hackerek ezen kívül más célokat is kitűzhetnek maguk elé, például e-mailek gyűjtését, vagy akár a weboldal forgalmának irányítását a saját céljaikra.
Hogyan védekezhetünk a támadások ellen?
Szerencsére az ilyen jellegű betörések ellen több módszerünk is van. A WordPress biztonság szempontjából itt van néhány fontos lépés, amit érdemes követni:
- Használj erős jelszavakat
Használj olyan jelszavakat, amelyek nehezen kitalálhatók és elég erősek a védekezéshez. A jelszókezelők segíthetnek biztonságos jelszavak generálásában. - Ne használd az alapértelmezett felhasználóneveket
Kerüld az „admin”, „adminisztrátor” és az oldallal kapcsolatos névvariációkat. Az adminisztrációs jogosultsággal rendelkező felhasználóneveket tartsd egyedieknek. - Használj biztonsági bővítményeket
A Sucuri Security és hasonló bővítmények segítenek a weboldal védelmében, és figyelemmel kísérhetik a gyanús aktivitásokat. Az ingyenes verziók is jelentős védelmet nyújtanak. - Kétfaktoros hitelesítés
Használj kétfaktoros hitelesítést (2FA), hogy még egy extra védelmet biztosíts a bejelentkezéshez. - Frissítsd rendszeresen a WordPress-t és a bővítményeket
A rendszeres frissítések segítenek megakadályozni, hogy a régi sebezhetőségeken keresztül támadják meg a weboldalt.
Biztonsági problémád akadt a weboldaladon?