A 404-es hibaüzenetek a keresőoptimalizálás során gyakran kerülnek elő. A hiba azt jelzi, hogy az adott elérési útvonalon nincs elérhető tartalom. Ezeket a hibákat legegyszerűbben 301-es .htaccess átirányításokkal érdemes kezelni.
Milyen esetekben fordulnak elő 404-es hibák?
- Weboldal költöztetés, illetve weboldal átalakítás során
- Webshopokban tipikus a 404-es hiba, amikor törölnek egy terméket a kínálatból (azaz amikor magát a termékoldalt is törlik)
Hogyan orvosolhatom a 404-es hibákat a .htaccess fájl segítségével?
A megszűnő URL esetén a .htaccess-be illesztett egy sornyi kód segítségével megoldhatjuk az megszűnt oldal problémáját. A formula a következő:
- Redirect 301: 301-es típusú átirányítást alkalmazunk
- regiurl.php: ennek as helyébe kerül a hibás URL vége (azaz nem kell elé a teljes domain)
- https://sajatoldalam.hu/ujurl.php : Erre az oldalra kerüljenek a látogatók akik a régiurl-re érkeznek
Mit jelent a 301-es átirányítás?
A 301 egy státuszkód, végleges áthelyezést jelent. Azaz amikor 301-es átirányítást alkalmazunk, a hibás megszűnt oldal betöltésekor egy másik URL-re visszük el a látogatót (vagy a feltérképező robotot)
Hol találom a .htaccess fájlt?
A .htaccess a weboldal gyökérmappájában található. A fájlnév előtti pont linux alapú rendszereknél a rejtett fájlokat jelöli, így előfordulhat hogy nem látszik alapértelmezés szerint.
Mit tegyek ha tömeges 404-es hibáim vannak?
Ebben az esetben is van lehetőség a .htaccess fájlban történő módosításra, azonban egy nagyon helyzetfüggő. Előfordulhat hogy egyedi .htaccess formulát kell kitalálnunk. Ehhez javasoljuk ezt az útmutatót.