A Domain Authority (DA) mutatószáma segítségével viszonylag egyszerűen meghatározható egy weboldal értéke a linképítés folyamata során.
Egy weboldal linkhálózatának mérését a Moz.com által ingyenesen elérhető Doman Authority (DA) és Page Authority (PA) meghatározásával mérjük.
Google PageRank
A Google keresőjének első publikált algoritmusa a weboldalak egymásra mutató hivatkozásai alapján rangsorolta az oldalakat. Az algoritmus működését a következő módon kell elképzelni:
Leegyszerűsítve egy weboldal értéke attól függ hogy milyen értékelésű oldalak hivatkoznak rá.
A Google PageRank értéke ma már titkos, ezért van szükség alternatív megoldásra a linkhálózat erősségének méréséhez, ezzel a célból hozta létre a moz.com a Domain Authority (DA) és Page Authority (PA) mutatószámait, melyek lényege, hogy értékeljék a weboldalakat.
Mit kell tudni a DA és PA értékekről?
- A DA (Domain Authority) a domain erősségét hivatott visszajelezni
- A PA (Page Authority) az aloldalakra vonatkozóan ad egy mutatószámot
- A DA és a PA értékek is egy 100-as logaritmikus skálán mozognak. Lényegesen könnyebb egy domain DA értékét 20-ról 30-ra emelni, mint 70-ról 80-ra,
- A Domain Authority csak egy viszonyszám, nem egyenlő a Google által használt PageRank értékével
A DA értékét érdemes azért fenntartással kezelni, mivel értéke viszonylag egyszerűen manipulálható (legalábbis a Google értékeléséhez viszonyítva).
Milyen a jó Domain Authority?
Minden weboldal DA1-es értékről indul, majd ahogy növekszik a népszerűsége és a rá mutató hivatkozások száma (és minősége) növekedésnek indul. Organikusan, link-építési tevékenység nélkül egy átlagos magyar oldal képes eljutni 7-10-es értékig. Ez azonban sokmindentől függ.
Hazai viszonylatban a szakmailag már értékesnek mondható érték a DA20 feletti oldalakat sorolja a prémium kategóriába (Prémium linképítés).
Persze ez nem jelenti azt hogy egy alacsonyabb értékű oldal ne növelné a keresőpozíciókat, viszont az tény hogy egy témában releváns tartalom magas DA értékkel képes jelentősen befolyásolni ezt.
Érdemes törekedni a 20 feletti értékre, viszont piacilag értékes kulcsszavakra akkor is lehetsz az első oldalon a Google keresőjében, ha a weboldalad értéke csak 5.
Léteznek más mutatószámok is?
Az interneten elérhető több a weboldal erősségét is mérő mutatószám. Lényegében mindegyik SEO szoftverhez kapcsolódik legalább egy ilyen. Például (SEMRush Domain Score)
Sajnos a legtöbb mutatószám nem a magyar nagyság-rendekhez van igazítva, így teljesen megbízható adatra ne számítsunk ezekkel kapcsolatban. Amire azonban nagyon is jó többek között a Domain Authority is, az a weboldalak általános erejének felmérése.
Azt még megjegyezném hogy egy erős DA értékkel bíró oldal nem feltétlenül értékes linket a weboldaladra, ha az témájában nem releváns.
Hol tudom megnézni a weboldalam DA értékét?
A Moz.com ingyenes eszközével tájékozódhat egy weboldal DA értékéről, a regisztárció elvégzése nélkül naponta korlátozott mennyiségben. Itt érhető el az eszköz.